Wiśnia

Historia i pochodzenie

Wiśnia występuje głównie w strefie umiarkowanej w Azji a także w Europie. Na Wschodzie występuje większa ilość gatunków tego popularnego owocu. W naszym kraju natknąć można się jedynie na dwa rodzaje wiśni, natomiast na całym świecie występuje ich około sześćdziesięciu.

Wygląd owocu

Owoce wiśni występują w parach, a są to małe pestkowce o pestce również okrągłego kształtu. Ponad to, miąższ owocu jest soczysty i może mieć czerwony lub jaśniejszy kolor. Skórka zwykle przyjmuje czerwony, niezwykle intensywny kolor. Wiśnie są zwykle kwaśne..

Jaka jest zawartość wiśni?

W ponad osiemdziesięciu procentach ten mały czerwony owoc składa się z wody, co nadaje mu soczystości i orzeźwiających właściwości. Poza tym, w stu gramach owoców znajduje się prawie pół grama tłuszczy, niemalże jeden gram białka oraz ponad dziesięć gramów węglowodanów.

Witaminy występujące w wiśniach to witamina C (w dużych ilościach), a także witaminy z grupy B (B1, B2, B6). Poza tym, składniki mineralne, jakie zawierają to potas, a także magnez, wapń i fosfor.

Jakie są właściwości wiśni?

Naukowcy twierdzą, że w wiśniach znajdują się związki, które w wyraźny sposób wpłynąć mogą na obniżenie poziomu cholesterolu we krwi. Ponad to, twierdzi się również, że mają one zbawienny wpływ na zapalenia oraz mogą łagodzić objawy chorób stawów.

Oprócz tego, spożywanie wiśni zmniejsza ból mięśni w przypadku nadmiernej aktywności fizycznej.