Kokos

Historia i pochodzenie

Najprawdopodobniej kokos będący owocem palmy kokosowej pochodzi z terenów Polinezji, jednak nie jest to do końca pewne. Faktem jest natomiast, że występuje on na terenie niemal całej południowo-wschodniej Azji. Palmy kokosowe rosną na piaszczystych, słonecznych plażach.

Wygląd owocu

Kokos to okrągły owoc o bardzo grubej twardej skorupie. Owoce, a dokładniej mówiąc orzechy kokosowe są ciężkie, mogą ważyć nawet dwa i pół kilograma. Ponad to, są one niezwykle wytrzymałe i mogą być przenoszone przez morskie fale na bardzo duże odległości, znane są przypadki, kiedy kokosy znajdywano w Norwegii

Jaka jest zawartość kokosowego orzechu?

Biała warstwa znajdująca się wewnątrz kokosowego orzechu po wysuszeniu nazywana jest koprą. Zawiera ona około siedemdziesięciu procent tłuszczu, czternaście procent węglowodanów, a także około siedmiu procent białka. Oprócz tego kokos zawiera duże ilości witaminy C, a także żelaza, potasu i nasyconych kwasów tłuszczowych.

Jakie są właściwości kokosa?

Kokos jest stosowany jako środek leczniczy czy prozdrowotny w przypadku wielu dolegliwości. Są to między innymi takie problemy zdrowotne jak astma, zapalenie oskrzeli, czerwonka, puchlina, zapalenie dziąseł, infekcje i problemy ze skórą, szkorbut, a także różnego rodzaju owrzodzenia, problemy z pracą żołądka, osłabienia, zranienia, kamienie nerkowe i wiele, wiele innych stanów chorobowych.