Poziomka

Historia i pochodzenie

Poziomki występują na kontynencie europejskim, a także azjatyckim i amerykańskim. W naszym nadwiślańskim kraju występują trzy gatunki tego małego, smakowitego owocu. Na całym świecie natomiast, jest ich aż pięćdziesiąt. Poziomka pospolita, zwana także czerwoną lub jadalną i zwyczajną, występuje w niemal całej strefie umiarkowanej.

Wygląd owocu

Poziomki to malutkie owalne lub kuliste owoce, przypominające truskawki. Przyjmują one barwę czerwoną, zdarza się jednak, że są one bardziej różowe. Występują one w lasach. Mają bardzo charakterystyczny słodkawy smak. Owoce są zarośnięte i mają widoczne maluteńkie nasionka na swojej powierzchni.

Jaka jest zawartość poziomki?

Poziomki w ponad osiemdziesięciu procentach składają się z wody. Ponad to, w stu gramach tym małego rozmiaru owoców znajduje się prawie pół grama tłuszczy, a także ponad gram białka i niemalże sześć gramów węglowodanów.

Witaminy, jakie znaleźć można w składzie poziomek to witamina C, a także witaminy z grupy B (B2, B1). Poza tym poziomki są bogate w wapń i znajduje się w nich także żelazo.

Jakie są właściwości mają poziomki?

Owoce poziomki są bogatym źródłem kwasów organicznych (na przykład kwasu salicylowego, a także askorbowego zwanego witaminą C). Spożywanie tych pysznych owoców działa odżywczo i ma właściwości odtruwające. Poziomki regulują przemianę materii, jak również czyszczą krew.