Ananas

Historia owocu

Ananas to owoc, który pochodzi z kontynentu południowoamerykańskiego. Został odkryty dla starego świata wraz z odkryciem Ameryki przez Krzysztofa Kolumba. Stamtąd jego uprawa została przeniesiona przez Portugalczyków do Indii, a także do Afryki i na Filipiny.

Skład i działanie

Owoce ananasa cechują się charakterystycznym wyglądem oraz smakiem. Ananas jest słodki, jak również bardzo soczysty. Jest to zasługą składu tego niezwykłego owocu: w ponad 85% składa się on z wody, w około 10% z sacharozy, poza tym, zawiera substancję nazwaną estrem metylowym kwasu masłowego, co zapewnia jego aromatyczność. Ponad to, w ananasie znajdują się białka, witamina C, a także kwasy organiczne, np. kwas cytrynowy.

Warto wiedzieć, że owoce ananasa z puszki pozbawione są wszystkich właściwości owoców świeżych. Na przykład zawierają mniej witamin.

Ananas dzięki bromelinie (mieszanina enzymów) wpływa korzystnie na trawienie, a także przydaje się przy kłopotach żołądkowo- jelitowych, niestrawności, jak również chorobach nerek czy układu sercowo-naczyniowego.

Jakie są odmiany ananasa?

Występuje wiele odmian ananasa, które różnią się między sobą przede wszystkim gabarytami. Są ananasy wielkości ludzkiej głowy, ale także takie o rozmiarach pięści dziecka.

Jak spożywać owoce?

Najczęściej je się ananasy na surowo, bez uprzedniej obróbki termicznej, jednak zdarza się, że używa się go do wzbogacenia smaku potraw mięsnych i wtedy gotuje się je czy poddaje innym operacjom kuchennym.