Morela

Historia i pochodzenie

Morele znane są ludzkości od tysięcy lat. Pierwotnie występowały jedynie w Chinach. Na obszar kontynentu europejskiego trafiły one z Armenii, która dała początek łacińskiej nazwie rośliny, brzmiącej Armenaca vulgaris. Do Europy morele trafiły już w pierwszym wieku naszej ery.

W dzisiejszych czasach owoce te są uprawiane głównie w Chinach, Stanach Zjednoczonych, a także w Chile. Ponad to, uprawa tej rośliny występuje również w Polsce, głównie w rejonie tarnobrzeskim.

Wygląd owocu

Morele są kulistymi pestkowcami, nieco spłaszczone. Posiadają cieniutką skórkę o barwie pomarańczowej. Miąższ owocu jest koloru żółtego często przechodzącego w pomarańcz. Masa owocu to od trzydziestu do siedemdziesięciu gramów.

Jaka jest zawartość moreli?

Morele w ponad osiemdziesięciu procentach składa się z wody. Ponad to, w stu gramach tego owocu znajduje się około jednej dziesiętnej grama tłuszczu, a także prawie jeden gram białka oraz ponad dziesięć gramów cukrów.

W morelach występuje witamina C, A i PP a także witaminy z grupy B (B1,B2, B6). Składniki mineralne w niej zawarte to potas, magnez, fosfor, wapń i bor.

Jakie są właściwości moreli?

Z uwagi na zawartość witaminy A morele wpływają pozytywnie na stan wzroku, zapobiegają kurzej ślepocie, a także chorobom skóry.

Poza tym morele są bogate w błonnik, co sprawia, że należy uważać z ilością spożytych owoców, zbyt duża ilość może wywołać przeczyszczenie.