Fasola

Krótki opis i pochodzenie warzywa

Fasola to rodzina strączkowa będąca przedstawicielem rodzaju roślin jednorocznych. Jest byliną z rodziny bobowatych.

Fasola w warunkach naturalnych występuje na kontynencie południowo-amerykańskim, skąd w szesnastym wieku dotarła na obszar Europy. Występuje ponad trzydzieści gatunków tej strączkowej rośliny. Poza tym, stanowi ona jedną z najważniejszych roślin uprawnych na świecie.

Największymi producentami fasoli na arenie międzynarodowej są Brazylia Indie i Chiny. Zaraz za pierwszą trójką plasują się na przykład Meksyk, Stany zjednoczone, a także Kenia i Uganda. Łącznie na świecie uprawia się niemalże dwadzieścia milionów ton rocznie.

W naszym kraju fasola nie występuje w warunkach naturalnych, jedynie w uprawie.

Wygląd warzywa

Nasiona fasoli, zdatne do spożycia, rozwijają się w długich strąkach, rosnących na wijących się, przeważnie cienkich pnączach. Są one różnego koloru, same strąki natomiast odznaczają się także zielenią, lecz bardzo intensywnego lub czasami wypłowiałego odcienia.

Co zawiera fasola?

Fasola w stu gramach skrywa niecałe osiem gramów węglowodanów. Oprócz tego jest ona skarbnicą takich witamin jak witamina C, a także A. Poza tym, w tym warzywie znajdują się takie sole mineralne jak wapń, fosfor i magnez, w mniejszych ilościach żelazo.

Fasola jest także bogata w błonnik, który wspomaga pracę układu trawiennego, a także pozytywnie wpływa na pracę serca.