Pomidor

Pomidor owoc czy warzywo?

Pomidor to warzywna roślina, której owoce są czerwone i bardzo soczyste. Chociaż przeciętnie średnica pomidora wynosi około pięciu centymetrów, to zdarzają się bardzo obfite wyjątki od tek reguły. Ponad to, warto wspomnieć, że występuje wiele odmian rośliny. Odmiany pomidorów to: pomidory karłowe wczesne oraz wysokie: wczesne, średnio wczesne i późne.

Z botanicznego punktu widzenia pomidor to owoc, jednak potocznie przyjęło się, że traktuje się go jako warzywo.

Jaka jest historia pomidora?

Podobnie jak ziemniaki warzywo to przywędrowało do Europy z kontynentu amerykańskiego w XVI wieku. W dzisiejszych czasach, jak zapewne wiesz, jest ono z powodzeniem pozyskiwane w naszych warunkach klimatycznych. Co więcej, pomidory stały się niemal codziennym produktem żywieniowym dla większości Europejczyków.

Co warto wiedzieć o pomidorze?

Pomidory to warzywa czerwone, które swoją intensywną, charakterystyczną barwę zawdzięczają zawartości substancji zwanej likopenem (karotenoid). Właśnie te warzywa stanowią najbogatsze źródło likopenu, posiadającego silne właściwości przeciwutleniające, tj. zwalczające wolne rodniki. W związku z tym, spożywanie pomidorów może zapobiec chorobom serca, a także zmniejszyć intensywność niektórych procesów związanych ze starzeniem się organizmu. Twierdzi się także, że likopen ma swój udział w przeciwdziałaniu nowotworom.

Ważny jest fakt, iż aby w dostatecznej ilości wchłaniać likopen z pomidorów, trzeba spożywać je wraz z niedużą ilością tłuszczy.

Oprócz likopenu, pomidory stanowią bogate źródło witaminy C i A.

Jakie są odmiany pomidorów?

W zależności odmiany pomidory różnią się od siebie smakiem, odcieniem czerwieni, a także wielkością i kształtem. Bardzo popularnym rodzajem jest pomidor malinowy (mięsisty, słodki smak), a także pomidory koktajlowe (bardzo małe owoce) czy na przykład zielone pomidory.

Jak jeść?

Oprócz tradycyjnego użycia pomidorów do kanapek czy sosów, warto wspomnieć innej możliwości ich podawania. Suszone pomidory można używać tak jak koncentraty na przykład do zup. Poza tym, pomidory suszone możliwie zapobiegają rakowi prostaty.