Ogórek
Krótki opis i pochodzenie warzywa
Ogórek to roślina z rodziny dyniowatych znana ludziom od tysięcy lat. Najprawdopodobniej był uprawiany już pięć tysięcy lat temu i pochodzi z terenów Indii. Na obszary krajów basenu Morza Śródziemnego dostał się najprawdopodobniej z Egiptu.
W Europie Zachodniej upowszechnili go Rzymianie, natomiast do naszego kraju dotarł z obszarów bizantyjskich. Uprawa tego zielonego warzywa rozpowszechniła się w Polsce już w szesnastym wieku.
Wygląd warzywa
Ogórek to podłużna jagoda o zróżnicowanej długości, a także różnej wielkości i fakturze skórki. Skórka może być gładka, jak też pokryta licznymi brodawkami. Barwa jaką przyjmują ogórki także jest niejednolita, od koloru ciemnozielonego do jasnej zieleni, a nawet odcieni żółtego.
Co zawiera ogórek?
W ogórku znajduje się niewiele związków będących niezbędnymi do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Zawiera on małe ilości witaminy A, zawiera także witaminy z grupy B (B1, B2) oraz witaminę C.
Poza tym, to zielone warzywo zawiera składniki mineralne, na przykład wapń, magnez, jak również fosfor. Jednak, warto nadmienić, że ogórek jest ma niewielką wartość odżywczą, gdyż w ponad dziewięćdziesięciu procentach składa się z wody.
Właściwości ogórka
Spożywanie ogórków zalecane jest w przypadku chorób dróg moczowych, a także chorobach serca i przy schorzeniach reumatycznych. Z uwagi na askorbinazę zawartą w ogórkach, nie należy spożywać ich na przykład w towarzystwie pomidorów, gdyż niszczona zostaje witamina C.