Jagoda

Historia i pochodzenie

Borówka Czarna, zwana też czernicą czy po prostu jagodą występuje na terenie całej Europy. W naszym kraju jest znana i powszechnie spożywana praktycznie od zawsze, ponieważ rośnie dziko w naszych lasach, zarówno na nizinach, jak również w górach. Poza tym, borówka czarna rozprzestrzeniona jest w Azji, a także Ameryce Północnej, mówiąc ogólniej, wszędzie tam, gdzie występuje klimat umiarkowany i arktyczny.

Wygląd owocu

Owoce borówki czarnej, zwane są po prostu jagodami. Są to malutkie owoce, charakteryzujące się ciekawym granatowo-niebieskim kolorem. Ich miąższ cechuje się także intensywną barwą, dlatego lepiej uważać na ubrania, podczas zbierania czy spożywania jagód.

Jaka jest zawartość jagód?

Owoce jagód posiadają w swoim składzie witaminę C, witaminę B1, a także karotenoidy, pektyny i kwasy (kwas bursztynowy, jabłkowy, cytrynowy).

Jak wykorzystuje się jagody w leczeniu?

Zbawienne działanie jagód znają doskonale nasze babki. Najbardziej powszechnym zastosowaniem tych malutkich owoców jest przeciwdziałanie zaburzeniom pracy układu pokarmowego, na przykład biegunkom, nieżytom żołądka. Oprócz tego jagody są pomocne w przypadku osób starszych, które zmagają się z problemami z widzeniem, takim jak schorzenia siatkówki.

Kolejnym popularnym powodem stosowania owoców jagody jest zwalczanie robaków, ponieważ mają one właściwości odrobaczające.

Ponad to liście borówki czarnej mogą być stosowane jako środek do odkażania ran.