Awokado

Historia i pochodzenie awokado

Awokado to owoc egzotyczny, pochodzący z Ameryki środkowej i południowej, gdzie występuje naturalnie. Na kontynencie europejskim został bliżej poznany dopiero w wieku dwunastym, podobnie jak na przykład arbuz. Z uwagi na liczne pozytywne właściwości awokado jest stosowane nie tylko jako smaczny składnik potraw, lecz również kosmetyków.

Wygląd owocu

Owoc Awokado ma charakterystyczny kształt, jest okrągły, nieco wydłużony na jednym końcu. Kolor skórki awokado to intensywna, połyskująca zieleń, natomiast miąższ owocu cechuje się jaśniutkim, pistacjowo- żółtym kolorem.

Jaka jest zawartość awokado?

Owoce awokado zawierają szereg potrzebnych i korzystnych dla naszego organizmu substancji. Na czele listy znajdują się witaminy, takie jak: witamina A, witamina E, witamina C i D oraz witaminy z grupy B, na przykład kwas foliowy. Ponad to, do składników mineralnych zawartych w awokado należą na przykład potas, wapń, a także żelazo. Oprócz witamin i minerałów owoce awokado posiadają w swoim składzie nienasycone kwasy tłuszczowe, takie jak kwas linolowy czy oleinowy.

Jakie są właściwości awokado?

Oprócz licznych witamin, których spożywanie zapobiega szeregowi chorób i nieprawidłowości w organizmie, awokado stanowi najbardziej obfite źródło beta-sisterolu. Jest to niezwykle cenny fakt, z uwagi na to, że obniża on poziom niekorzystnego dla funkcjonowania ustroju ludzkiego cholesterolu. Kolejną ważną substancją, która zawarta jest w owocu awokado jest lecytyna, która działa przeciwmiażdżycowo, a także wspomaga prawidłowe funkcjonowanie organizmu.

Spożywanie awokado może pomóc w przypadku występowania anemii, nadciśnienia, a także korzystnie wpłynąć na układ krążenia. Oprócz tego ma ono wpływ na polepszenie pracy układu nerwowego.