Bakłażan

Historia I pochodzenie warzywa

Bakłażan jest zwany także oberżyną lub gruszką miłosną czy jajkiem krzewiastym. W rzeczywistości jednak, jego nazwa to pięknie brzmiąca psianka podłużna. Jest to roślina z rodziny roślin psiankowatych.

Jest to warzywo, które pochodzi z kontynentu Azjatyckiego, pierwsze wzmianki o tym warzywie pochodzą bowiem z Chin. Poza tym, w warunkach naturalnych występuje w takim kraju tego tropikalnego kontynentu Afrykańskiego, jak na przykład w Egipcie. Oprócz tego występuje także w Indiach.

Wygląd warzywa

Bakłażan to długie i pokaźnych rozmiarów warzywo, które nie jest zbyt często uprawiane na terenie naszego kraju. Jego długość dochodzi maksymalnie do trzydziestu centymetrów. Poza tym, cechuje się ono charakterystycznym bardzo brunatnym kolorem skórki, która jest dość twarda.

Co zawiera bakłażan?

W bakłażanach znajduje się ponad dziewięćdziesiąt procent wody. Poza tym w stu gramach tego soczystego warzywa znaleźć można około dwóch gramów cukru, a także niewielkie ilości białka i tłuszczy.

Jakie zawartości mają bakłażany?

W bakłażanie nie znajdziemy wielkich pokładów czy to witamin czy składników mineralnych. Chociaż, należy wspomnieć, że w niewielkich ilościach znajduje się tam witamina B6, a także witamina C. Oprócz tego można wspomnieć, iż bakłażany zawierają mangan, a także potas.

Jedzenie tego warzywa polecane jest na przykład w przypadku zbyt dużego poziomu złego cholesterolu we krwi.