Seler

Krótki opis i pochodzenie warzywa

Seler to dwuletnia roślina należąca do rodziny selerowatych. Kwitnie od lipca do września. Jest znana ludziom już od setek lat. Seler występuje na terenach kontynentu europejskiego, a także w Azji Zachodniej i Środkowej i na kontynencie afrykańskim. Oprócz tego, należy wspomnieć, że w Polsce w warunkach naturalnych rośnie jedynie na wyspie Uznam. Jednak, jako warzywo uprawne jest w Polsce znane od szesnastego wieku, kiedy to zostało sprowadzone wraz z dworem królowej Bony. Wtedy też seler uważany był za warzywo, na które biedota nie mogła sobie pozwolić.

Seler był także znany mieszkańcom starożytnej Grecji i Rzymu. Nie używali go jednak do celów spożywczych, jedynie ozdobnych.

Wygląd i odmiany selera

Zdatnymi do spożycia częściami selera są zarówno jego liście, jak również korzeń odznaczający się charakterem spichrzowym. W zależności od odmiany, liście selera mogą przyjmować różne odcienie.

Co zawiera seler i jakie są jego właściwości?

Seler zawiera w swoim składzie szereg witamin. Sa nimi witamina A, witamina C, E, a także witaminy z grupy B (B1, B2). Oprócz tego, w selerze znajdują się składniki odżywcze, którymi są Wapń, żelazo, magnez, a także fosfor.

Seler ma szereg korzystnych właściwości. Oczyszcza organizm ze szkodliwych substancji, a także korzystnie wpływa na pracę naszego układu odporności. Z uwagi na działanie pobudzające metabolizm, jest polecany szczególnie w przypadku przebycia chorób, to znaczy w okresie wracania do zdrowia.