Jeżyny

Historia i pochodzenie

Jeżyny są znane ludziom od setek, a nawet tysięcy lat. Ich ślady znalezione zostały nawet w wykopaliskach z czasów prehistorycznych. Występują one powszechnie na terenie całej Polski, zarówno w lasach iglastych, a także liściastych. Ponad to naturalnie rosną także w całej Europie. Można natknąć się na nie głównie przy drogach leśnych.

Wygląd owocu

Owoce jeżyn są złożone z małych kuleczek. Kolory, w jakich występują zależą od odmiany i mogą być czerwone, czarne, a także ciemnofioletowe.

Jaka jest zawartość jeżyn?

W ponad osiemdziesięciu procentach jeżyny składają się z wody. Ponad to w stu gramach jeżyn znajduje się około grama tłuszczy, a także podobna ilość białka i prawie dziewięć gramów węglowodanów.

Witaminami, które znaleźć można w jeżynach są witamina C, a także witaminy z grupy B (B1, B2, B6). Składnikami mineralnymi zawartymi w tych leśnych owocach są potas (w dużych ilościach), sód, magnez, wapń, małe ilości żelaza, a także fosfor.

Jakie są właściwości jeżyn?

Dzięki bogatej zawartości jedzenie jeżyn ma działanie przeciwgorączkowo. Poza tym, liście jeżyn zbierane na przełomie wiosny i lata, wykorzystuje się w przypadku problemów z Pracą przewodu pokarmowego, a także w przypadku kaszlu.

Oprócz tego, jeżyny wykorzystuje się do leczenia przypadłości na tle nerwowym, działają one uspokajająco. Sok z dojrzałych owoców zalecany jest do sporządzania okładów na wypryski i zasuszoną skórę. Odwar z korzeni działa moczopędnie. Ponad to, napar z młodych listków jeżyn wpływa pozytywnie w przypadku anemii.