Kalafior
Krótki opis i pochodzenie warzywa
Kalafior to roślina jednoroczna z rodziny kapustowatych. Nie występuje on w warunkach naturalnych, jedynie w uprawie.
Przyjmuje się, że uprawa kalafiora została zapoczątkowana na terenach Bliskiego Wschodu już setki lat temu. W szesnastym wieku jego uprawa była już popularna na obszarze Włoch, skąd rozprzestrzeniła się ona na tereny całej Europy. Wraz z ekspansją kontynentu amerykańskiego kalafior stał się bardzo powszechnie uprawianym tam warzywem.
W naszym kraju uprawa kalafiora sięga szesnastego wieku (wraz z przybyciem DO Polski Królowej Bony), podobnie jak w wielu innych krajach naszego kontynentu.
Wygląd warzywa
W kalafiorze część zdatną do spożycia jest jego tak zwana róża, czyli innymi słowy mięsisty, skrócony pęd. Róże kalafiora osiągają masę od dwudziestu pięciu dekagramów do nawet dwóch kilogramów.
Co zawiera kalafior?
Kalafior jest bardzo bogatym w witaminy i składniki mineralne warzywem. Jest to czynnik, który obok doskonałego smaku, wpływa na niezwykłą popularność tej rośliny. W skład warzywa wchodzą między innymi sód, magnez, potas, wapń, żelazo, a także mangan, miedź, fosfor, fluor, jod, chlor oraz karoten. Oprócz tego to popularne, smaczne zawiera witaminę C, a także szereg witamin z grupy B (B1, B2, B6). Kalafior zawiera także olejki eteryczne, które sprawiają, że podczas gotowania wydziela przykry zapach (dzieje się tak, gdyż w tym czasie wydziela się siarka).