Brukiew

Historia i pochodzenie warzywa

Brukiew to warzywo nie występujące w warunkach naturalnych, lecz jedynie w uprawie. Jest to odmiana kapusty rzepaku.

Przypuszcza się, że brukiew pochodzi z rejonów Skandynawii lub też Rosji, gdyż na tamtych obszarach do dzisiaj znajdują się pokaźnych rozmiarów uprawy tego warzywa. Szczyty popularności zyskała ona w czasach wojny, na przykład w naszym kraju, oprócz tego pod koniec osiemnastego wieku dotarła ona na tereny angielskie.

W dzisiejszych czasach roślinę tę uprawia się także w takich krajach jak Kanada, jak również Francja.

Jak wygląda brukiew?

Brukiew to bulwa, której kolor można nazwać fioletowym. Na krańcu warzywa przyjmować ono może kolor biały. Jest twarda i posiada charakterystyczny gorzkawy smak.

Co zawiera brukiew?

W stu gramach brukwi znajduje się około półtora grama białka, a także prawie dziewięć gramów węglowodanów oraz niemalże pół grama tłuszczu. Oprócz tego w tym popularnym warzywie zawiera się ponad trzydzieści pięć kilokalorii.

Jakie są właściwości brukwi?

Brukiew należy do warzyw, które w swoim składzie zawierają cyjanoglukozydy, co może sprawiać, że przez spożywanie zbyt dużej ilości tego powszechnego warzywa można doprowadzić do niedoczynności tarczycy w naszym organizmie.

Jednak, należy zwrócić jej honor i powiedzieć, że jest to warzywo niezwykle zdrowe. Zawiera ona wiele witamin i minerałów. Jest polecane przy przykrych zaparciach, gdyż zawiera ona dużo błonnika.