Cykoria
Historia i pochodzenie warzywa
Cykoria to warzywo, które nie jest w naszym kraju zbytnio popularne. Jest to nowa odmiana rośliny, która wcześniej była wytwarzana jedynie w celu produkcji odpowiednika kawy.
Cykoria jest uprawiana pod słomą albo też ciemnym okryciem. Jest to roślina dwuletnia, której silnie zwinięte główki osiągnąć mogą długość piętnastu centymetrów. Zdatne do spożycia są właśnie wybielane główki warzywa.
Jakie działanie ma cykoria?
Cykoria jest wielką skarbnicą wielu związków, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Tymi związkami są na przykład witamina A, której ilość zawarta w opisywanym warzywie odpowiada całemu dziennemu zapotrzebowaniu na tę właśnie witaminę. Oprócz tego, w cykorii znajdują się jeszcze mangan, kwas foliowy, a także błonnik, będący związkiem, który ma właściwości pozytywnie wpływające na pracę układu trawiennego.
Z uwagi na zawartość witaminy A, cykoria może stanowić także ważny składnik diety, ponieważ dzięki temu przeciwutleniaczowi zmniejsza się ryzyko wystąpienia nowotworu, jak również pomaga przy występowaniu chorób skóry, na przykład łuszczeniu.
Cykoria przy odchudzaniu?
Cykoria słynie jako roślina będąca dobrym uzupełnieniem odchudzającej diety. Niestety, nie można oczekiwać, że jej spożywanie samo przez się spowoduje utratę kilogramów. Dzięki zawartości manganu, cykoria wspomaga metabolizm.