Brzoskwinia

Historia i pochodzenie

Brzoskwinia to roślina egzotyczna, pochodząca z północno-wschodnich i środkowych Chin, gdzie jej uprawa liczy sobie około czterech tysięcy lat. Do naszego nadwiślańskiego kraju trafiła dopiero w wieku VIII, jednak na teren Grecji jeszcze przed rozpoczęciem naszej ery. Poza tym, warto wspomnieć, że dopiero w XVI wieku owoc ten dotarł do Europy Północnej, tj. na Wyspy Brytyjskie

Wygląd owocu

Owoce brzoskwini są charakterystyczne, na żółtoczerwonej skórce znajduje się meszek czy innymi słowy, malutkie włoski. W środku owoców znajdują się duże pestki. Same owoce natomiast ważą od 0,1 do 0,2 kilograma. Drzewa brzoskwiniowe może osiągnąć nawet sześć metrów wysokości.

Jaka jest zawartość brzoskwini?

W owocach brzoskwini znajdują się takie niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu substancje jak na przykład prowitamina A, witamina C, a także liczne witaminy z grupy B (B1, B2, B6). Oprócz tego brzoskwinie zawierają Bor, którego obecność w ustroju wpływa na podniesienie poziomu estrogenu, przez co przeciwdziała osteoporozie. Ponad to owoce te są bogate w sód, potas, fosfor, magnez, wapń, a także żelazo.

W stu gramach brzoskwini znajduje się aż 88g wody, prawie 0,8 g białka, 11 g cukrów, a także 0,1 g tłuszczy.

Jakie są właściwości brzoskwini?

Spożywanie brzoskwiń działa na organizm moczopędnie, a także zasadotwórczo, co sprawia, że zalecane jest w przypadku diet odchudzających, a także przy chorobach reumatycznych i problemach z układem moczowym.