Winogrono
Historia i pochodzenie
Winogrona powszechnie uprawiane były przez ludy zamieszkujące obszary Azji mniejszej, a także kraje basenu morza śródziemnego. Od tysięcy lat te owoce służyły ludziom głównie do pozyskiwania wina, które w dzisiejszych czasach nie straciło na popularności, a nawet rozpowszechniło się na całą kulę ziemską.
Na obszary północe winogrono dostało się właśnie z terenów południowej Europy. Dzisiaj można znaleźć głównie domowe uprawy tej wspaniałej rośliny.
Wygląd owocu
Owoce winorośli to mniejsze lub większe jagody rosnące w kiściach. Każdy z owoców winogrona posiadać może od dwóch do czterech nasion. Poza tym występują winogrona w kolorze białym (są zielonkawe), a także czarnym. Smak tych owoców jest niezwykle charakterystyczny i doceniany na całym świecie.
Jaka jest zawartość winogron?
W ponad osiemdziesięciu procentach winogrona składają się z wody. Poza tym, w stu gramach znajduje się niecały gram białka, i prawie dwadzieścia gramów węglowodanów. Witaminy znajdujące się w tych owocach to witamina C, a także witaminy z grupy B (B1,B2, B6). Składniki mineralne znajdujące się w tych smakowitych owocach to między innymi potas, wapń i fosfor.
Jakie właściwości ma winogrono?
Spożywanie winogron wpływa pozytywnie na pracę układu pokarmowego, zapobiegając zaparciom, a także regulując perystaltykę jelit. Ponad to obniżają procesy fermentacyjne w jelitach, a także dodatnio wpływają na produkcję soków trawiennych.