Gruszka

Historia i pochodzenie

Grusze są znane już od czasów starożytnych. Pierwotnie występowały na terenie niemal całego obszaru strefy umiarkowanej Eurazji. Były uprawiane zarówno w Chinach, jak również w Persji. W dzisiejszych czasach Grusze są uprawiane na całym świecie na obszarach ciepłych i umiarkowanych. Poza tym, warto wspomnieć, że przez wiele wieków uprawy tego wspaniałego owocu udało się wyselekcjonować aż kilka tysięcy odmian, które dzielą się na dwie główne grupy.

Wygląd owocu

Gruszki mają charakterystyczny kształt, lecz zdarza się wiele odstępstw od normy. Zwykle są one w kształcie nadmuchanego balonu, to znaczy na końcu z szypułką jest ona wyciągnięta. Barwy, jakie przyjmują owoce gruszy także są zróżnicowane, lecz zwykle są one zielone lub żółte, rzadziej brązowe.

Jaka jest zawartość gruszki?

W ponad osiemdziesięciu procentach gruszka składa się z wody. Poza tym, w stu gramach gruszki jest ponad dziesięć gramów węglowodanów, pół grama białka oraz niecałe pół grama tłuszczu.

Oprócz tego, w owocu występują takie witaminy jak Witamina C, E, a także witaminy z grupy B (B1,B2,B6), a także karoten, potas, sód, magnez, wapń oraz fosfor.

Jakie są właściwości owocu gruszy?

Najbardziej znanym działaniem gruszki jest korzystny wpływ na układ trawienny. Przede wszystkim ich spożywanie pobudza jego prawidłowe działanie. Pomagają na zaparcia, a także przy problemach z układem moczowym.