Banan

Historia i pochodzenie

Banan to owoc rosnący na krzakach, które często przez swoją wysokość dochodzącą niekiedy do dziesięciu metrów mogą mylnie zostać zidentyfikowane jako drzewa. W naszym kraju, podobnie, jak w innych krajach europejskich w sklepach możemy spotkać jedynie banany słodkie. Warto zaznaczyć, że światowa sprzedaż tego żółtego owocu rozpoczęła się około wieku temu. DO krajów będących największymi eksporterami bananów należą Brazylia, Ekwador czy Indie.

Wygląd owocu

Zapewne każdy zdaje sobie sprawę z wyglądu banana. Jest to żółty, charakterystycznie wygięty słodki owoc o jasnym miąższu. Ciekawostkę stanowi fakt, iż kiście, na których rosną banany mogą osiągać nawet trzy metry długości, natomiast sam owoc zwykle nie przekracza dwudziestu centymetrów długości.

Jaka jest zawartość banana?

W stu gramach banana około 75 gramów stanowi woda, tłuszcze występują w niemal 0,15 grama, węglowodany o 23 gramy, natomiast białka stanowią ponad gram. W owocu znajdują się takie witaminy jak trzy witaminy z grupy B: B1, B2 i B6, a także witamina C, E i A. Minerały zawarte w bananie to głównie potas, żelazo, magnez, jod, fosfor czy sód. Należy pamiętać, że banan to owoc niezwykle kaloryczny, ponieważ w przeciwieństwie do arbuza czy ananasa nie jest on bardzo soczysty. Stu gramom owocu odpowiada ponad 400 KJ.

Jakie są właściwości banana?

Z uwagi na zawartość potasu i sodu banany mogą korzystnie wpływać na organizm w przypadku problemów z ciśnieniem. Ponad to, banany zalecane są dla osób chorych na anemię, ponieważ zawierają w swoim składzie żelazo. Oprócz tego, z uwagi na fosfor banan działa kojąco i uspakajająco.