Arbuz

Historia i pochodzenie arbuza

Jak pewnie wiesz, arbuz jest owocem egzotycznym, który nie występuje w naturalnych warunkach w naszej części świata. Mówiąc dokładniej, arbuz pochodzi z Afryki (środkowo- południowa), tam też rośnie w warunkach naturalnych. Arbuz poznany został przez przedstawicieli naszego kontynentu dopiero w wieku dwunastym.

W dzisiejszych czasach arbuzy są uprawiane w takich krajach południowo-europejskich jak na przykład Hiszpania, Włochy, Portugalia, Francja, Grecja, Chorwacja, a także Rumunia, Bułgaria i Węgry.

Wygląd owocu

Arbuzy są charakterystycznymi bardzo soczystymi owocami. Są bardzo duże, mogą przyjmować kształt okrągły, a także podłużny, ponad to mogą być w kolorze jasnozielonym, a także ciemnozielonym, przeplatanym paseczkami w innym odcieniu koloru. Wewnątrz arbuzy mają najczęściej czerwonego koloru miąższ, który w niektórych odmianach jest również brązowawy, żółty czy nawet biały albo różowy.

Jaka jest zawartość arbuza?

Owoc ten jest niezwykle soczysty, ponieważ zawiera około 90% wody, dlatego właśnie wspaniale gasi pragnienie. Co więcej, jest słodki w smaku. Zawiera on kwas jabłkowy i cytrynowy, a także małą ilość witaminy B1, B2 oraz C. Poza tym w arbuzie znajdują się takie składniki mineralne jak na przykład potas, chlor, wapń, sód, siarka, magnez, fosfor, a także żelazo.

Co ciekawe, w 100 gramach arbuza znajduje się jedynie 30 kcal.

Jakie są właściwości arbuza?

Spożywanie arbuza może korzystnie wpłynąć na przemianę materii. Ponad to działa przeciwzmarszczkowo, a także przeciwzapalnie. Poza tym, działa moczopędnie, co sprawia, że jest zalecany przy występowaniu u ludzi chorób nerek. Oprócz tego, z uwagi na zawartość likopenu, który nadaje jego miąższowi czerwony kolor, wspomaga leczenie dolegliwości układu nerwowego, podobnie jak grejpfrut, a także pomidor.