Malina
Historia i pochodzenie
Krzew rodzący owoce maliny, kwitnący od maja do sierpnia występuje na terenie całej Europy. Jest on spotykany głównie w lasach liściastych. W Polsce występują takie odmiany maliny jak malina moroszka, malina tekszla, malina właściwa, malina kamionka. Co ważne, należy wspomnieć, że ta pierwsza z nich jest objęta w naszym kraju ochroną prawną.
Wygląd owocu
Maliny cechują się czerwonym, nieco bladawym kolorem, jednak zdarzają się odmiany występujące w innych barwach, od białego, poprzez żółty do czarnego włącznie. Owoce maliny, jak każdy wie, składają się z małych kuleczek i są miękkie, a także pokryte małymi włoskami.
Jaka jest zawartość maliny?
W ponad osiemdziesięciu procentach maliny składają się z wody. Poza tym, w stu gramach tych małych, czerwonych owoców znaleźć można nie całe pół grama tłuszczy, a także ponad jeden gram białka i ponad osiem gramów węglowodanów.
Maliny zawierają takie substancje odżywcze jak na przykład witamina C, jak również witaminy z grupy B (B1, B2, B6). Oprócz tego, owoce te posiadają w swoim składzie pokaźną ilość potasu, a także magnezu, wapnia i fosforu. W mniejszych ilościach występuje w nich żelazo, a także sód.
Jakie są właściwości malin?
Maliny mają właściwości lecznicze, są dobre w przypadku zapaleń, a także bolesnych skurczów mięśniowych. Oprócz tego, można skorzystać z ich zbawiennego wpłwu w przypadku takich jednostek chorobowych jak na przykład: nieżyty żołądka, biegunki, angina i wiele innych.