Pasternak

Krótki opis warzywa

Pasternak to warzywo niegdyś bardzo powszechnie pozyskiwane i spożywane na terenach Europy Wschodniej, również w naszym kraju. Było to w czasach poprzedzających poznanie i rozpowszechnienie ziemniaków, marchwi i buraków na tamtych terenach. Jest to roślina dwuletnia, która najprawdopodobniej pochodzi z obszaru Eurazji. Powszechnie występuje na terenach Europy Środkowej.

Pasternak był używany jako przyprawa o charakterystycznym smaku, który łagodzono śmietaną.

Wygląd warzywa

Wygląd pasternaku przypominać może marchew czy pietruszkę. Od obu wspomnianych oprócz wymiarów różni się także odcieniem barwy jaką przyjmuje jego korzeń. Zdatną do spożycia częścią tego zapomnianego warzywa jest właśnie spichrzowy korzeń, u odmian uprawnych dość gruby, w przypadku dziko rosnących roślin wręcz odwrotnie. Kształt pasternaku jest wydłużony, miąższ przyjmuje barwę białą.

Co zawiera pasternak?

Pasternak to warzywo bardzo odżywcze. W stu gramach miąższu tego zacnego warzywa znajduje się około dwóch gramów białka, a także w przybliżeniu trzydzieści miligramów witaminy C. Oprócz tego, pasternak zawiera potas.

Jakie są właściwości pasternaku?

W porównaniu z marchewką, pasternak posiada trzykrotnie większą wartość odżywczą. Z uwagi na zawartość witaminy C, spożywanie tego warzywa korzystnie wpływa na pracę układu odporności. Dzięki zawartości potasu, jedzenie pasternaku może poprawić krążenie.