Bób

Historia i pochodzenie warzywa

Bób to roślina z rodziny bobowatych. W niektórych rejonach naszego kraju bób zwany jest boberem. Oprócz tego, warto wspomnieć, że bób od czasów starożytności uprawiany był na terenach takich krajów jak na przykład Iran czy Egipt. Niezwykle ciekawym faktem dotyczącym bobu jest ten, iż właśnie to warzywo spożywali w różnych postaciach i odmianach greccy lekkoatleci. Zarówno w starożytnej Grecji, jak również w Rzymie było to bardzo popularnie spożywane warzywo. W dzisiejszych czasach jest popularnym warzywem uprawianym i spożywanym na terenie kontynentu europejskiego.

Jak wygląda bób?

Zdatne do spożycia i niezwykle pożywne nasiona bobu rosną w obłych strąkach, które zwisają w dół. Osiągają one nie więcej niż dwanaście centymetrów długości. W każdym z nich znajdować się może od dwóch do nawet pięciu nasionek, które charakteryzują się kształtem nerkowatym, maksymalną ich długością jest ponad trzydzieści milimetrów. Skórka nasion ma kolor jasnozielony, dość matowy.

Jaka jest zawartość bobu?

Bób jest warzywem niezwykle odżywczym. W swoim składzie zawiera takie składniki mineralne jak wapń, fosfor, żelazo, a także magnez. Dwa pierwsze składniki występują w tym zielonym, strąkowym warzywie znajdują się w nim w dużych ilościach. Oprócz tego w bobie znaleźć można takie witaminy jak na przykład witamina C,A, a także witaminy z grupy B, takie jak witamina B1 i B2. W stu gramach znajduje się osiemdziesiąt kilokalorii.