Kalarepa

Krótki opis i pochodzenie warzywa

Kalarepa to warzywo będące jedną z wielu odmian kapusty warzywnej. Jest ona rośliną dwuletnią. Przypuszcza się, że kalarepa została wyhodowana z tak zwanej kapusty paszowej. Pochodzi ona z północnych obszarów kontynentu europejskiego. Pierwsze jej uprawy pojawiły się pod koniec osiemnastego wieku. Co ciekawe, do Polski dotarła dopiero w wieku następnym, gdzie do dzisiaj stanowi powszechną roślinę uprawną. Należy wspomnieć, że kalapera nie występuje w naturalnych warunkach.

Opis warzywa

Zdatną so spożycia część kalarepy stanowi jej łodyga, która jest charakterystycznie zgrubiała. Ponad to, liście tego pospolitego w naszym kraju warzywa również nadają się do jedzenia. Kolor kalarepy zależy od odmiany warzywa, może ono przyjąć barwę zieloną, jak również fioletową. Każdy z rodzajów nie odznacza się szczególnie wyróżniającymi się właściwościami smakowymi.

Co zawiera kalarepa?

Związki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, znajdujące się w kalarepie to witaminy z grupy B (B1, B2, B6), a także witamina C. Oprócz tego w skład tego warzywa wchodzą karoten, sód, magnez, wapń, potas, jak również miedź, fosfor, jod i chlor.

Właściwości kalarepy

Spożywanie kalarepy wpływa na przyspieszenie wydzielania żółci. Może być stosowana w przypadku zaparć lub problemów z regularnym stolcem. Poza tym, można skorzystać z jej pozytywnych właściwości w przypadku problemów z metabolizmem.