Jarmuż

Krótki opis i pochodzenie warzywa

Jarmuż jest rośliną dwuletnią będącą odmianą kapusty warzywnej. Jest warzywem występującym jedynie w uprawie, nie odnotowano jego występowania w warunkach naturalnych. Uprawiana była już w starożytności do celów jadalnych, a także ozdobnych.

Co niezwykle ciekawe, właśnie jarmuż w czasach średniowiecza stanowił najpopularniejsze zielone warzywo i był powszechnie uprawiany na niemal całym jej terenie.

W dzisiejszych czasach jarmuż uprawia się w północnej i środkowej Europie, a także w Ameryce Północnej i na kontynencie azjatyckim.

Wygląd warzywa

Jarmuż to kapusta o charakterystycznych pokarbowanych liściach. Kolor jarmużu to zieleń w różnych odcieniach, od jasnozielonej łagodnej barwy, poprzez ciemną zieleń i fiolet, aż do odcieni przechodzących w brąz.

Co zawiera jarmuż?

W jarmużu można znaleźć wiele związków będących niezbędnymi do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Niektórymi z nich są: witamina C, witamina A, a także E, ponad to witaminy z grupy B (B1, B2). Oprócz tego w tej roślinie zielonej znajduje się bardzo dużo wapnia, a także pokaźne pokłady fosforu. W mniejszych ilościach występuje w jego składzie magnez i żelazo.

Właściwości jarmużu?

Powszechnie uważa się ten rodzaj kapusty za bogate źródło przeciwutleniaczy. Ma właściwości przeciwzapalne, a także z uwagi na dużą zawartość witaminy C działa pozytywnie na układ odporności.