Renkloda

Historia i pochodzenie

Renkloda to roślina będąca uprawną odmianą śliwy domowej. Pozyskana została przez francuskich ogrodników w wieku szesnastym. Jej nazwa pochodzi od pierwszej żony króla Franciszka I.

Jej uprawa jest niezwykle rozpowszechniona na obszarze naszego kraju. Szczególnie popularna w uprawie domowej to znaczy amatorskiej.

Wygląd owocu

Owoce renklody są kulistymi pestkowcami. Można kolokwialnie nazwać je zielonkawymi śliwkami pokrytymi białym nalotem. Bardzo dojrzałe owoce zmieniają kolor na pomarańczowawy. Ich masa oscyluje w granicach od 45 do 50 gramów.

Jaka jest zawartość renklody?

W ponad osiemdziesięciu procentach renklody składają się z wody. Ponad to w stu gramach tego owocu znajduje się prawie jeden gram białka i niemal dwadzieścia gram węglowodanów.

Jakie są właściwości renklody?

Tak jak inne śliwki renklody zawierają witaminę C, witaminę A i E, a także takie składniki mineralne jak magnez, potas , żelazo a także fosfor. Z uwagi na swoje działanie przeciwnowotworowe i przeciwmiażdżycowe są one ważnym składnikiem diety.

Ponad to, warto wspomnieć, że jedzenie śliwek wpływa korzystnie na nasze organizmu. Wpływają one na poprawę apetytu, a także pozytywnie wpływają na pracę całego układu pokarmowego (na przykład zapobiegają zaparciom).

Niestety właśnie z uwagi na wysoką zawartość pektyn, czyli rodzaju błonnika należy uważać z ilościoą spożywanych renklod, ponieważ mogą one przeczyścić, a mówiąc dokłądniej powodować biegunki.